Gå til indhold
FORSIDEN | PRINT | SITEMAP |
header ouh 1ouh header 2

Medarbejdere

 

Center for Klinisk Epidemiologi har på nuværende tidspunkt tilknyttet nedenstående medarbejdere.

Derudover er der tæt samarbejde med Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram (RKKP), og medarbejdere herfra vil være at finde på afdelingen, og derfor også herunder.

 

Professorer


 

Bente Mertz Nørgaard

Overlæge, professor

Afdelingsleder ved center for klinisk epidemiologi

Forskningsleder for klinisk epidemiologisk forskningsenhed

 

E-mail: bente.noergaard@rsyd.dk

                                                                                                                                                                                                                                           
 

Portræt

 

Sonia Friedman

Adjungeret professor

 - Brigham and Women's Hospital, Boston, USA

 

Tilkoblet klinisk epidemiologisk forskningsenhed

PP

 

Pedro M. S. Rodriques Póvóa

Adjungeret professor

 - NOVA Medical School, Lissabon, Portugal

 

Tilkoblet klinisk epidemiologisk forskningsenhed

 

Fernando Zampieri

Adjungeret professor

- University of Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

 

Tilkoblet klinisk epidemiologisk forskningsenhed

 

 

Ansatte hos Center for Klinisk Epidemiologi


Profil

 

 

Susanne Møllerstrøm

Koordinator

 

E-mail: Susanne.Moellerstroem@rsyd.dk

Tlf. nr.: 2115 3599

 

Kim Oren Gradel

Senior dyrlæge, lektor, klinisk epidemiolog, ph.d.

 

E-mail: Kim.Gradel@rsyd.dk

Profil

 

Line Riis Jølving

Klinisk epidemiolog, postdoc, ph.d.

 

E-mail: Line.Joelving@rsyd.dk

 

Profil

 

Mette Wod

Klinisk epidemiolog, lektor, ph.d.

 

E-mail: Mette.Wod@rsyd.dk

 

 KL

 

Ken Lund

Ph.d.-studerende

 

E-mail: Ken.Lund@rsyd.dk

 

Michael Due Larsen

Klinisk epidemiolog, ph.d.

 
Lektor ved Norwegian University of Science and Technology,
Trondhiem, Norge

 

E-mail: Michael.Due.Larsen@rsyd.dk

 

 

LK portræt
 

Linda Kærlev

Overlæge, lektor, klinisk epidemiolog, ph.d.

 

E-mail: Linda.Kaerlev@rsyd.dk

 

 

Jan Nielsen

Biostatistiker, lektor, ph.d.

 

E-mail: Jan.Nielsen2@rsyd.dk

 

Maria Iachina

Biostatistiker, lektor, ph.d.

 

E-mail: Maria.Iachina@rsyd.dk

 

                                                                                                                                                                                                                 

 

Pavithra Laxsen Anru

Biostatistiker

 

E-mail: Pavithra.Anru@rsyd.dk

Portræt

 

Floor Dijkstra Zegers

Biostatistiker

 

E-mail: Floor.Dijkstra.Zegers@rsyd.dk

 

Niels Ibsgaard Agerbek

Akademisk datamanager

 

E-mail: Niels.Agerbek@rsyd.dk

 

CKE
 

 

Olav Sivertsen Garvik

Akademisk datamanager, ph.d.

 

E-mail: Olav.Sivertsen.Garvik@rsyd.dk

 

Caroline pb

 

Caroline Thingholm Thorarinsson

Studentermedhjælper ved biostatistik

 

E-mail: Caroline.T.Thorarinsson@rsyd.dk

Profil af mette louise andersen

 

Mette Louise Andersen

Ph.d.-studerende

 

E-mail: Mette.Louise.Andersen@rsyd.dk

cke

 

Frederik Juul Knudsen

Studentermedhjælper ved økonomi

Tlf. nr.: +45 51719298 

 

E-mail: Frederik.Juul.Knudsen@rsyd.dk

 

 

 

 

 

 Ansatte ved RKKP


JKH

 

Jesper Kjær Hansen

Chefkonsulent

 

E-mail: jekjha@rkkp.dk

 

                                                                                                                                                                                                                 

 

Pernille Iversen

 

Pernille Iversen

Klinisk epidemiolog

 

E-Mail: perniv@rkkp.dk

 

HE

 

Henriette Engberg

Klinisk epidemiolog, ph.d.

 

E-mail: heengb@rkkp.dk

 

 

Anne-Kirstine Dyrvig

 

Anne-Kirstine Dyrvig

Klinisk epidemiolog, ph.d.

 

E-Mail: annedr@rkkp.dk

 

 

II

 

Ivan Iachine

Biostatistiker, ph.d.

 

E-mail: ivaiac@rkkp.dk

 

Tea Nikolov

 

Tea Tubæk Naamansen Nikolov

Akademisk datamanager

 

E-mail: teanik@rkkp.dk

 

KGJ

 

Kelvin de la Cruz Gam-Jensen

Akademisk datamanager

 

E-mail: kelgam@rkkp.dk

 

 

Charlotte S. H. Rasmussen

Specialist

 

E-mail: chsera@rkkp.dk

 

 

 


Siden er sidst opdateret: 10-06-2021 af Odense Universitetshospital.



Tilgængelighedserklæring