Gå til indhold
FORSIDEN | KONTAKT OUH | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
header ouh 1ouh header 2

Medlemsliste OUHs forskningsråd

 

Medlemmer Afdeling E-mailadresse
Direktør, Kim Brixen, formand Direktionen, OUH Kim.brixen@rsyd.dk
Institutleder ved Ki´linisk Institut, Kirsten Kyvik, næstformand Klinisk Institut, Syddansk Universitet kkyvik@health.sdu.dk
Direktør, Michael Dall Direktionen, OUH michael.dall@rsyd.dk
Professor, dr.med. Poul Flemming Høilund-Carlsen Nuklearmedicinsk Afdeling pfhc@rsyd.dk
Professor, ph.d. Ellen Aagaard Nøhr Gynækologisk-Obstetrisk Afdeling D eanohr@health.sdu.dk
Professor, Bente Nørgaard Center for Klinisk Epidemiologi, KFIU bente.nøergaard@rsyd.dk
Professor, Jens Mogensen Hjertemedicinsk Afdeling B jens.mogensen@rsyd.dk
Professor, ph.d. Torkell Ellingsen Reumatologisk Afdeling C torkell.ellingsen@rsyd.dk
Professor, dr.med. Niels Abildgaard

Hæmatologisk Afdeling X

Niels.Abildgaard@rsyd.dk
Professor, dr.med. Gunnar Baatrup Kirurgisk Afdeling A gunnar.baatrup@rsyd.dk
Professor, dr.med. Kenneth Egstrup Medicinsk Afdeling M kenneth.egstrup@rsyd.dk
Professor, dr.med., Institutleder IMM, Uffe Holmskov IMM, Syddansk Universitet

uholmskov@health.sdu.dk

Professor, ph.d. Christian Godballe Øre-, Næse-, Halskirurgisk Afdeling F  christian.godballe@rsyd.dk
Professor, dr.med. Jes Sanddal Lindholt Hjerte-, Lunge-, Karkirurgisk Afdeling T  jes.sanddal.lindholt@rsyd.dk
Professor, dr.med. Jens Michael Hertz Klinisk Genetisk Afdeling  jens.michael.hertz@rsyd.dk

Professor, dr.med. Isik Johansen

Infektionsmedicinsk Afdeling Q isik.somuncu.johansen@rsyd.dk
Professor, dr.med. Anette Bygum Hudafdeling I og Allegicentret anette.bygum@rsyd.dk
Professor, dr.med. Torben Barington Klinisk Immunologisk Afdeling torben.barington@rsyd.dk
Peter Enevold Patient- og pårørenderepræsentant  
Egon Mouridsen Patient- og pårørenderepræsentant  
Gert Nielsen Patient- og pårørenderepræsentant  
Henrik Nürnberg Patient- og pårørenderepræsentant  
Vacant Patient- og pårørenderepræsentant  
Vacant Patient- og pårørenderepræsentant  
Sekretariat    
AC-fuldmægtig, Charlotte Horsted Økonomi og Planlægning charlotte.horsted@rsyd.dk
Konsulent, Tina Varberg Økonomi og Planlægning

tina.varberg@rsyd.dk

 


Siden er sidst opdateret: 15-01-2020 af Odense Universitetshospital.