FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
SØG

Topfrise til forsiden på www.ouh.dk


ForsidepilOm OUHpilInformationer fra og om OUHpilForsidenyhederpilNyhedsarkiv 2010pilPatientinformation om ændrede parkeringsforhold på Odense Universitetshospital

Patientinformation om ændrede parkeringsforhold på Odense Universitetshospital

Kort over parkeringsændring

For at give plads til det kommende midlertidige fælles akutmodtagelse (MiFAM), vil parkeringspladsen ved Odense Universitetshospital’s hovedindgang Syd blive afspærret og nedlagt.

 

Til erstatning herfor indrettes parkeringspladser for patienter og besøgende på et areal skråt over for den nuværende parkeringsplads. Indkørsel til denne nye parkeringsplads sker fra Kløvervænget over for H. C. Andersen Børnehospital.

 

Parkering vil ske under uændrede regler, dvs. at patienter med aftale om behandling på Odense Universitetshospital vil kunne trække en gratis parkeringstilladelse for den pågældende dag i en P-automat med deres sygesikringskort. Andre, herunder besøgende og pårørende skal fortsat betale for at parkere på Odense Universitetshospital.

 

På nedenstående oversigtskort er med grøn pil vist hvorfra og hvortil parkeringspladserne flyttes.

 

parkering april


Siden er sidst opdateret: 31-03-2010 af Odense Universitetshospital.