Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |

Topfrise til forsiden på www.ouh.dk

HEKLAs overordnede ledelse/mødereferater

Alle medlemmer af HEKLAs styregruppe har underskrevet en habilitetserklæring, som er deponeret i styregruppens sekretariat hos Marianne Vilstrup Nielsen: marianne.vilstrup.nielsen@rsyd.dk.

Læs referater fra møder i HEKLAs styregruppe.

Styregruppen for HEKLA består af: 

Professor, overlæge, Kim Brøsen, SDU, Forskningsenheden for Klinisk Farmakologi
E-mail: kbrosen@health.sdu.dk


Sygehusapoteker Lisbeth Muurholm, Sygehusapotek Fyn, OUH
E-mail: lisbeth.muurholm@rsyd.dk


Speciallæge i Klinisk Farmakologi Mette Marie Hougaard Christensen, Klinisk Farmakologi, SDU
E-mail: mmchristensen@health.sdu.dk


Farmaceutisk leder af HEKLA, Mia Lolk Lund, Klinisk Farmaciafdeling, Sygehusapotek Fyn
E-mail: mia.lolk.lund@rsyd.dk

Lægefaglig chef for HEKLA, professor, overlæge Jesper Hallas, Klinisk Farmakologi, SDU
E-mail: jhallas@health.sdu.dk
 
Overlæge, klinisk lektor. PH.D. Jens-Ulrik Rosholm, afdeling G, OUH, Odense Universitetshospital, Svendborg Sygehus
E-mail: jens-ulrik.rosholm@rsyd.dk


Specialeansvarlig overlæge Claus Tveskov, Medicinsk afd. M, FAM Svendborg.
E-mail: claus.tveskov@rsyd.dk


 

HEKLA


Siden er sidst opdateret: 28-08-2018 af Odense Universitetshospital.