Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |

Topfrise til forsiden på www.ouh.dk

Medlemmer af Lægemiddelkomitéen

Logo RSD2

Lægemiddelkomitéen har 11 faste medlemmer fra udvalgte afdelinger på OUH samt Klinisk Farmakologi, SDU.

Alle medlemmer af lægemiddelkomitéen har underskrevet en habilitetserklæring, som er deponeret i lægemiddelkomitéens sekretariat ved Jesper Risom: Jesper.Risom@rsyd.dk

Peder Jest
Formand
, Direktør, OUH, Direktionen
E-mail: peder.jest@rsyd.dk


Kim Brixen
Direktør; OUH, Direktionen
E-mail: kim.brixen@rsyd.dk
 


Kim Brøsen
Professor, overlæge, Klinisk Farmakologi SDU
E-mail: kbrosen@health.sdu.dk

Jesper Risom
Stabschef, Kvalitet, Forskning, Innovation og Uddannelse
E-mail: jesper.risom@rsyd.dk

Helle Rexbye
Riskmanager, Kvalitet, Forskning, Innovation og Uddannelse (referent)
E-mail: helle.rexbye@rsyd.dk

Lisbeth Muurholm
Sygehusapoteker, Sygehusapotek Fyn
E-mail: lisbeth.muurholm@rsyd.dk

Ulla Geertsen
Ledende overlæge, Urinvejskirurgisk Afdeling L
E-mail: ulla.geertsen@rsyd.dk

Svend Stenvang Pedersen
Ledende overlæge, Infektionsmedicinsk Afdeling Q
E-mail: svend.stenvang@rsyd.dk

Mette Worsøe
Konst. ledende overlæge, Medicinsk Afdeling M, Svendborg
E-mail: mette.worsoe@rsyd.dk

Peter Sørensen
Ledende overlæge, Onkologisk Afdeling R
E-mail: peter.soerensen@rsyd.dk

Anette Pedersen
Ledende oversygeplejerske, Afdeling B
anette.pedersen@rsyd.dk
 

Lægemiddelkomitéen

 

 

 


Siden er sidst opdateret: 23-05-2016 af Odense Universitetshospital.