Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | SITEMAP |
header ouh 1ouh header 2

Forskningsenheder og -ledere

På Odense Universitetshospital (OUH) bliver forskning varetaget af forskningsenheder, som er tilknyttet afdelinger på OUH.

 

Hver forskningsenhed har en til to forskningsledere, som har ansvaret for enhedens forskningsstrategi og gennemførelsen af dennes forskningsaktiviteterne.

 

Nedenfor er en liste over OUHs forskningsenheder og kontaktoplysninger til forskningslederne.

 

Afdelinger på OUH Forskningsenheder Forskningsledere
Afdeling for Klinisk Biokemi og Farmakologi Klinisk Biokemi og Klinisk Farmakologi Lars Melholt Rasmussen - Lars.Melholt.Rasmussen@rsyd.dk
Afdeling for Klinisk Patologi Patologi Bjarne Winther Kristensen - bwk@rsyd.dk
Afdeling for Medicinske Mavetarmsygdomme S Medicinsk Gastroenterologi Ove B Schaffalitzky de Muckadell - SDM@rsyd.dk   
Anæstesiologisk-Intensiv Afdeling V, Odense Anæstesiologi Palle Toft - Palle.Toft@rsyd.dk
Anæstesiologisk-Intensiv Afdeling V, Svendborg  

Hanne Tanghus Olsen - Hanne.Tanghus.Olsen@rsyd.dk

Arbejds- og Miljømedicinsk Klinik Arbejds- og Miljømedicin Lars Brandt - Lars.Brandt@rsyd.dk
Center for Klinisk Epidemiologi Klinisk Epidemiologi Bente Mertz Nørgård - Bente.Noergaard@rsyd.dk
Kvalitet, Forskning, Innovation og Uddannelse og DoIT CIMT

Kristian Kidholm - Kristian.Kidholm@rsyd.dk

og

Jane Clemensen - Jane.Clemensen@rsyd.dk

Endokrinologisk Afdeling M Medicinsk Endokrinologi Jan Frystyk - Jan.Frystyk@rsyd.dk
Fælles Akut Modtagelse Akut Medicin Annmarie Lassen - Annmarie.Lassen@rsyd.dk
Geriatrisk Afdeling G Geriatri Jesper Ryg - Jesper.Ryg@rsyd.dk
Gynækologisk Obstetrisk Afdeling D Gynækologi og Obstetrik Jens Fedder - Jens.Fedder@rsyd.dk
H.C. Andersen Børnehospital Pædiatri Steffen Husby - Steffen.Husby@rsyd.dk
Hjerte-, Lunge og Karkirurgisk Afdeling T Thorax-karkirurgi Jes Sanddal Lindholt - Jes.Sanddal.Lindholt@rsyd.dk
Hjertemedicinsk Afdeling B Kardiologi Jacob Eifer Møller - Jacob.Moeller1@rsyd.dk
Hudafdeling I og Allergicentret Dermato-Venerologi Anette Bygum - Anette.Bygum@rsyd.dk
Hudafdeling I og Allergicentret Allergi/ORCA Carsten Bindslev-Jensen - carsten.bindslev-jensen@rsyd.dk
Hæmatologisk Afdeling X Hæmatologi Nils Abildgaard - ouh.ode.hfe-x@rsyd.dk
Infektionsmedicinsk Afdeling Q Infektionsmedicin Isik Somuncu Johansen - Isik.Somuncu.Johansen@rsyd.dk
Kirurgisk Afdeling A Kirurgi Niels Qvist - Niels.Qvist@rsyd.dk

Klinisk Biokemisk Afdeling

 

Trine Rennebod Larsen - Trine.Rennebod.Larsen@rsyd.dk 

Klinisk Genetisk Afdeling Human Genetik Torben Kruse - Torben.Kruse@rsyd.dk
Klinisk Immunologisk Afdeling Klinisk Immunologi Torben Barington - Torben.Barington@rsyd.dk
Klinisk Mikrobiologisk Afdeling Klinisk Mikrobiologi Michael Kemp - Michael.Kemp@rsyd.dk
Kæbekirurgisk Afdeling K Kæbekirurgi Lilian Nørgaard Marcussen - lillian.marcussen@rsyd.dk
Lungemedicinsk Afdeling J Lungemedicin Christian B. Laursen - Christian.B.Laursen@rsyd.dk
Medicinsk Afdeling M  

Kenneth Egstrup - Kenneth.Egstrup@rsyd.dk 

Neurokirurgisk Afdeling U Neurokirurgi Frantz Rom Poulsen - frantz.r.poulsen@rsyd.dk
Neurologisk Afdeling N Neurologi Søren Sindrup - Soeren.Sindrup@rsyd.dk
Nuklearmedicinsk Afdeling Klinisk Fysiologi og Nuklearmedicin Poul Flemming Høilund-Carlsen - pfhc@rsyd.dk
Nyremedicinsk Afdeling Y Nefrologi Martin Tepel - Martin.Tepel@rsyd.dk
Open Patient data Explorative Network OPEN Lone Kjeld Petersen - lkpetersen@health.sdu.dk
Onkologisk Afdeling R Klinisk Onkologi Henrik Ditzel - hditzel@health.sdu.dk
Ortopædkirurgisk Afdeling O Ortopædkirurgi Søren Overgaard - Soeren.Overgaard@rsyd.dk
Plastikkirurgisk Afdeling Z Plastikkirurgi Jens Ahm Sørensen - jens.sorensen@rsyd.dk
Rehabiliteringsafdelingen Rehabilitering Lisbeth Minet - lisbeth.minet@rsyd.dk
Radiologisk Afdeling, Odense Radiologi Ole Graumannn - Ole.Graumann@rsyd.dk
Radiologisk Afdeling, Svendborg  

Jacob Christian Bang - Jacob.Christian.Bang@rsyd.dk 

Reumatologisk Afdeling C Reumatologi Torkell Ellingsen - torkell.ellingsen@rsyd.dk
Steno Diabetes Center Odense Forskningsenheden for Steno Diabetes Center Odense Kurt Højlund - Kurt.Hoejlund@rsyd.dk
Sygehusapotek Fyn Forskningsenhed SAF Anton Pottegård - Anton.Pottegard@rsyd.dk
Urinvejskirurgisk Afdeling L Urologi Lars Lund - Lars.Lund@rsyd.dk
Øjenafdeling E Oftalmologi Jakob Grauslund - Jakob.Grauslund@rsyd.dk
Øre-, Næse- og Halskirurgisk Afdeling F Oto-Rhino-Laryngologi Christian Godballe - Christian.Godballe@rsyd.dk

 

 


Siden er sidst opdateret: 24-06-2019 af Odense Universitetshospital.